Tłusty Czwartek w Sułowie. Konkurs na najsmaczniejsze pączki rozstrzygnięty!

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
25 lutego 2022

                Spośród wszystkich świąt w naszym polskim kalendarzu tradycyjne obchody tłustego czwartku należą zdecydowanie do najsmaczniejszych. To dzień, w którym nie liczymy kalorii i zajadamy się przepysznymi pączkami, faworkami i innymi słodkościami. Tłusty czwartek jasno wyznacza ostatni dzień hucznych zabaw, wskazując, że nadchodzi Wielki Post. W ten wyjątkowy dzień tradycja nakazuje przygotowywać bardzo kaloryczne, bogate dania.

               Okazuje się, że historia tłustego czwartku jest niezwykle ciekawa i sięga nawet starożytnego Rzymu kiedy to obchodzono odejście zimy i nadejście wiosny. Zwyczaj jedzenia pączków w tłusty czwartek pojawił się w Polsce już na przełomie XVI/XVII w., ale początkowo spożywano je w zupełnie innym wydaniu. Choć dziś ostatni tydzień karnawału obchodzi się bardziej symbolicznie, kupując lub smażąc pączki, niegdyś bardzo poważnie podchodzono do jego znaczenia. Wierzono, że taniec i uczta mogą pomóc zakląć rzeczywistość i sprowadzić pomyślność pod dach.

           

    Pączki z marmoladą, pieczone, smażone, różane, z cukrem pudrem lub lukrem – deser ten gości w różnych regionach Polski, lecz zawsze na słodko. Tymczasem pączki pierwotnie były to małe chlebki ze słoniną. Dopiero w szesnastym wieku postanowiono obsypać pączki cukrem. Tylko do części z nich wsadzano orzechy. Łakomczuchowi, który trafił na nadzienie, miało sprzyjać wyjątkowe szczęście. Do dziewiętnastego wieku pączki smażono wyłącznie w bogatych domostwach i na dworach szlacheckich. Smażenie wymagało użycia dużej ilości tłuszczu, na którą nie każdy mógł sobie pozwolić.

                Tradycja zajadania się słodkościami w tłusty czwartek trwa od wielu lat, a wskazuje na to, chociażby staropolskie przysłowie:

"Powiedział Bartek, że dziś tłusty czwartek, a Bartkowa uwierzyła, dobrych pączków nasmażyła".

 

               Dbając o zachowanie lokalnych słodkich tradycji Gmina Sułów oraz Gminna Biblioteka Publiczna im. Feliksy Poździk w Sułowie ogłosiła tematyczny konkurs - którego motywem były właśnie pączki - z najsmaczniejszym słodkim nadzieniem. Rozstrzygnięcie konkursu miało miejsce 24 lutego br. w sali konferencyjnej budynku remizo-świetlicy w Sułowie. W konkursie skierowanym do Kół Gospodyń Wiejskich oraz Stowarzyszeń z terenu naszej gminy wzięły udział trzy organizacje – Stowarzyszenie „Więź Pokoleń” z Deszkowic Drugich, Stowarzyszenie „Nasz Sułowiec” z Sułowca oraz Stowarzyszenie Grodzisko Sąsiadka Dawny Sutiejsk z Sąsiadki. 

               Przygotowane na potrzeby konkursu wypieki zostały pięknie zaprezentowane, udekorowane i podane w bardzo pomysłowy sposób. Cieszyły oczy wszelkiego rodzaju pączki z różnorodnym nadzieniem. Kunszt cukierniczy uczestników spotkania podziwiali między innymi członkowie komisji konkursowej w składzie: Pan Janusz Stańczyk, Pani Monika Wyłupek oraz Pan Arkadiusz Socha.

Fundatorem nagród w konkursie było Stowarzyszenie LGD Ziemia Zamojska. Drobne słodkie upominki oraz dyplomy przygotowali pracownicy biblioteki.

 

Decyzją komisji konkursowej przyznano następujące miejsca:

miejsce I – Stowarzyszenie Grodzisko Sąsiadka Dawny Sutiejsk z Sąsiadki

miejsce II – Stowarzyszenie „Więź Pokoleń” z Deszkowic Drugich

miejsce III – Stowarzyszenie Nasz Sułowiec

 

Gratulujemy wszystkim nagrodzonym, a przede wszystkim dziękujemy za ich zapał i zaangażowanie w przygotowanie wypieków i stworzenie ciepłej domowej atmosfery wyjątkowego czwartkowego spotkania.

 

  Marta Radzik

Galeria

  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie