"BARSZCZ SOSNOWSKIEGO" – NIEBEZPIECZNA ROŚLINA

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
8 kwietnia 2016

W ostatnim czasie w całej Polsce głośno zabrzmiało o „Barszczu Sosnowskiego”, który jest bardzo niebezpieczną rośliną dla ludzi, a w szczególności dla małych dzieci i alergików.

Okazuje się, że na terenie naszej gminy również nie brakuje tej rośliny. Rośnie ona przede wszystkim na opuszczonych i zaniedbanych nieruchomościach, a także na tzw. nieużytkach i niekoszonych łąkach. Zgodnie z obowiązującymi przepisami to właściciel nieruchomości odpowiada za utrzymanie czystości i porządku na swojej posesji, a w przypadku nie wykonania tych obowiązków podlega karze grzywny!

Usuwanie „barszczu Sosnowskiego” nie jest zadaniem gminy, w związku z tym gmina nie może usuwać tej niebezpiecznej rośliny z prywatnych posesji.    

Z informacji Lubelskiego Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Roślin i Nasiennictwa wynika, iż „barszcz Sosnowskiego” nie jest rośliną kwarantannową w związku z tym nie można nakazać jego usunięcia właścicielowi nieruchomości, na której rośnie.

W związku z powyższym prosimy wszystkich właścicieli nieruchomości z terenu Gminy Sułów, na których rośnie „barszcz Sosnowskiego” o jego usuwanie. Uprzednio zalecamy zapoznać się z informacją na temat samej rośliny oraz sposobów bezpiecznego usuwania. Informacje na ten temat można uzyskać w Urzędzie Gminy Sułów pokój nr 14 oraz pobrać z linku znajdującego się poniżej:

  Informacja WIORiN