Wydarzenia kulturalne

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

Artykuły

Turniej Wiedzy Pożarniczej 2023

Przejdź do - Turniej Wiedzy Pożarniczej 2023

W sali konferencyjnej "Starej Remizy" w Sułowie odbył się etap gminny Turnieju Wiedzy Pożarniczej pn. „Młodzież Zapobiega Pożarom”. Wzięli w nim udział uczestnicy wyłonieni w eliminacjach szkolnych w każdej z naszych trzech Szkół Podstawowych. Do etapu gminnego przystąpiło łącznie 15 uczniów, w kategoriach klas I-IV i V-VIII. Po rozwiązaniu testu uczestnicy turnieju mieli niepowtarzalną okazję zapoznania się w praktyce z wyposażeniem wozów strażackich. Zorganizowany na potrzeby turnieju pokaz przeprowadzili druhowie strażacy z jednostek OSP w Sułowie oraz Źrebcach. Młodzi pasjonaci wiedzy pożarniczej dowiedzieli się o szczegółach wyposażenia wozu bojowego,  także o  specjalistycznym sprzęcie (np. nożyce hydrauliczne) i możliwościach jego zastosowania.

Wyniki Turnieju wyglądają następująco:

 Kategoria klas I-IV

I MIEJSCE Dumała Bartłomiej ( SP Tworyczów)

II MIEJSCE Wyłupek Julian (SP Tworyczów)

III MIEJSCE Chraplewska Julia (SP Tworyczów)

 Kategoria klas V-VIII

I MIEJSCE Dumała Julia (SP Tworyczów)

II MIEJSCE Lachowicz Dorota (SP Tworyczów)

III MIEJSCE Misiarz Piotr (SP Sułów)

W etapie gminnym wystąpili również: Kukiełka Emilia (SP Michalów), Bartnik Wojciech (SP Michalów), Wiącek Mikołaj (SP Michalów), Szostak Marta (SP Tworyczów), Łoś Mikołaj (SP Michalów), Bartoszczyk Jakub (SP Michalów), Studziński Szymon (SP Michalów), Knap Aleksandra (SP Sułów), Twardziszewski Jakub (SP Sułów)

Zwycięzcy poszczególnych kategorii będa reprezentować Gminę Sułów na etapie powiatowym Turnieju w Zamościu.

Do etapu gminnego uczniów przygotowali:

Pan Piotr Szczurek - SP w Michalowie

Pani Maria Godzisz - SP w Tworyczowie

Pani Izabela Wyrostkiewicz (w zastępsie reprezentował ją Mariusz Łoś) - SP w Sułowie

 

Nagrody wręczyli: Zastępca Wójta Gminy Sułów Pan Janusz Stańczyk, Pani Lidia Pańczyk - Sekretarz Zarządu Gminnego ZOSP w Sułowie oraz Pan Tomasz Bartnik - Komendant Gminny OSP.

Gratulujemy zwycięzcom i uczestnikom oraz życzymy dalszych sukcesów. Do zobaczenia za rok.

20 marca 2023


Życzenia dla Sołtysów

11 marca 2023


Nagranie występu z okazji Dnia Kobiet

9 marca 2023


Gminny Dzień Kobiet 2023

Przejdź do - Gminny Dzień Kobiet 2023

"Świat bez kobiet, byłby jak ogród bez kwiatów" - te znane słowa, autorstwa Pierre de Brantome stał się doskonałym mottem święta kobiet obchodzonego jak zwykle bardzo uroczyście dnia 8 marca br. w gminie Sułów.

Dobrą tradycją tego radosnego dnia stały się przedstawienia dla Pań - mieszkanek naszej gminy ale i wszystkich zaprzyjaźnionych, życzliwych kobiet, tworzone według specjalnego autorskiego scenariusza, którego akcja rozgrywa się w różnych czasach historycznych i w różnorodnych okolicznościach, zaś aktorami naturszczykami są Panowie - członkowie Rady Gminy, sołtysi, działacze społeczni.

Prawdą jest, że na te niezwykłe występy czeka się cały rok! Nie dość bowiem, że każdy scenariusz przenosi nas w inne czasy i mamy okazję zobaczyć naszych Panów w rolach oryginalnych i zupełnie nietypowych, to jeszcze każdego roku otrzymujemy z rąk Panów, na czele z Panem Wójtem najpiękniejsze życzenia, słowa uznania i szacunku, podziwu oraz podziękowania za wszystkie role jakie pełnimy, oraz za to, że jesteśmy !- czyniąc życie Panów barwniejszym i lepszym.

Tegoroczne uroczystości z okazji dnia kobiet odbywały się w gościnnej remizo-świetlicy w miejscowości Sąsiadka. Oczywiście sercem wydarzenia był jak zwykle spektakl słowno-muzyczny stworzony specjalnie na tę okazję. Osadzony we współczesnych realiach, zawierał elementy baśniowe oraz wątki kryminalne, jak co roku bawił do łez. Zachwytom i brawom nie było końca. Na wszystkich przybyłych czekał słodki poczęstunek, oraz eleganckie napoje zachęcające do dalszej dobrej zabawy. Reżyserem i scenarzysta spektaklu by l jak co roku Przewodniczący Rady Gminy Sułów Pan Ryszard Pietrykowski.

Nawiązując do naszego motta - podczas ceremonii wręczania róż przybyłym na wydarzenie kobietom pojawili się szczególni Goście zaproszeni na święto kobiet w gminie Sułów, m.in. Wiceminister sprawiedliwości - Pan Marcin Romanowski wraz z asystentem Panem Michałem Hafych, a także Radny Miasta Zamość - Pan Krzysztof Sowa - od 2014 roku Radny Rady Miasta Zamość - wywodzący się Sułowca oraz Pan Andrzej Borowiec - Nadleśniczy Nadleśnictwa Biłgoraj.

9 marca 2023


Życzenia dla naszych Pań

8 marca 2023


Konkurs dla KGW

 

Organizatorem głównym konkursu jest Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa  a współorganizatorem Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, przy wsparciu Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego.

Przedmiotem konkursu jest wykonanie pracy konkursowej polegającej na przygotowaniu tradycyjnej potrawy regionalnej z wykorzystaniem przynajmniej jednego produktu regionalnego (z wyłączeniem deserów) charakterystycznej dla regionu działania koła gospodyń wiejskich lub stowarzyszenia.

Warunkiem udziału w Konkursie jest przesłanie w okresie od 1 marca do 31 marca 2023 r. droga elektroniczną, Formularza zgłoszeniowego, do którego link jest dostępny na stronie  www.bitwaregionow.pl .

Konkurs zostanie przeprowadzony w trzech etapach:

Etap I konkursu (powiatowy)–  wszystkie KGW, które prawidłowo prześlą zgłoszenie online i zostaną pozytywnie zweryfikowane pod kątem formalno-prawnym.

Etap II  konkursu –Półfinał (wojewódzki)– KGW, które zostaną najwyżej ocenione prze komisje konkursowe podczas danego wydarzenia powiatowego w województwie.

Etap III  konkursu – Finał (ogólnopolski) – 16 KGW, po jednym z każdego województwa, które zdobędą 1 miejsce w II etapie konkursu.

Każda edycja Konkursu „Bitwy Regionów" skupia setki Kół Gospodyń Wiejskich i Stowarzyszeń. W tym roku także liczymy na wysoką frekwencję.

6 marca 2023


Konkurs na palmę i pisankę wielkanocną

Zapraszamy do wzięcia udziału w IV Wojewódzkim Konkursie na Palmę i Pisankę Wielkanocną.

Uczestnikiem konkursu może zostać każdy mieszkaniec województwa lubelskiego, którego praca zostanie zakwalifikowana przez miejscowy urząd gminy lub wyznaczoną instytucję kultury. Do wzięcia udziału w konkursie w szczególny sposób zachęcamy twórców ludowych, rękodzielników, Koła Gospodyń Wiejskich, a także dzieci i młodzież szkolną.

Warunkiem udziału w konkursie jest dostarczenie przez właściwe starostwa powiatowe (z terenu województwa lubelskiego) prac konkursowych do Centrum spotkania Kultur w Lublinie w dniach 13 – 17 marca 2023 r. wraz z prawidłowo wypełnionymi kartami zgłoszeniowymi.

Wyniki konkursu zostaną ogłoszone 1 kwietnia 2023 r. w Muzeum Wsi Lubelskiej, a zwycięskie prace będą zaprezentowane na pokonkursowej wystawie otwartej w dniu rozdania nagród.

 

22 lutego 2023


Michalów mistrzem Gminy Sułów w halowej piłce nożnej

Przejdź do - Michalów mistrzem Gminy Sułów w halowej piłce nożnej

I Mistrzostwa gminy Sułów w Halowej Piłce Nożnej

12.02.2023

WYNIKI

 

Wyniki w załączniku lub pod linkiem: Wyniki

13 lutego 2023


I Mistrzostwa Gminy Sułów w halowej piłce nożnej

3 lutego 2023


Ferie z pasją w Bibliotece

Przejdź do - Ferie z pasją w Bibliotece

Ferie zimowe to czas odpoczynku, jednak, jak wiadomo, odpoczywać można na różne sposoby. Wielu młodych ludzi zdecydowało się na tą aktywniejszą wersje spędzenia wolnego czasu, co napawa minę dumą i nadzieją. Czas noworoczny jest pełen nowych postanowień, obowiązków i wymagań, które zniechęcają do czegokolwiek. Niektórzy musza gonić i nadrabiać poprzedni rok, a wszechobecne zawirowania pogodowe, przyprawiają o przygnębiający nastrój. Czy w takim razie wyjście z tej rutyny nie jest najlepszym rozwiązaniem? Taka właśnie myśl przyświecała Projektowi „Ferie z Pasją”. Czy udało nam się osiągnąć cel? Wydaję mi się że uśmiechy na dziecięcych twarzach mówią same za siebie.

Podczas tych ferii poznałem bardzo wielu inteligentnych i dojrzałych emocjonalnie, młodych ludzi, którzy dodatkowo potrafią się dobrze bawić. Gry planszowe i towarzyskie są niezwykle dobrym pretekstem do spotkań i rozwoju społecznego. Wiem brzmi to trochę sztywno lecz jest trafne. Im więcej im zaoferujemy tym częściej będą nas odwiedzać. Tym samym nie tylko planszówki czekały na dzieci i młodzież:

  • Zajęcia sportowe w salach gimnastycznych w Sułowie i Tworyczowie za które ogromnie dziękuje tamtejszym placówkom edukacyjnym oraz nauczycielom.
  • Warsztaty kucharskie pełne śmiechu i przysmaków.
  • Czytanie, rysowanie, kolorowanie, granie, doświadczenia VR, oraz rozwijające Stołowe gry RPG, czy najzwyklejsza rozmowa przy herbacie.

 

Nauka dla nas

Z takich spotkań można się wiele nauczyć i mówię tu bardziej o sobie niż o młodzieży. W społeczeństwie panuje pewna opinia… stereotyp, o rozleniwionej młodzieży siedzącej tylko twarzą w telefonie, z czym już się nie zgadzam. Młodzież wbrew pozorom w obecnych czasach jest bardzo dojrzała, a to za sprawą łatwego dostępu do wiedzy z której często korzystają i wiedzą jak korzystać. Młodzi ludzie są bardzo kreatywni i mają w sobie tą „Nową Siłę” która często jest zabijana przez nakazy i wtłaczanie rzeczy których nie chcą. Wydaje mi się że młodzież chce być aktywna, ale tylko wtedy gdy zapyta się ich o zdanie - Jak ma wyglądać ta forma aktywności?

Z takich właśnie rozmów, w trakcie ferii, wynika że niebawem powstanie młodzieżowy klub fantastyki, który otwarty będzie na inicjatywie i kreatywności jego członków.

Spotkania będą organizowane w niektóre soboty w bibliotece od godziny 10:00 do 14:00

Terminy mogą się zmieniać zależnie od inicjatywy klubowiczów.

 

Zło w telefonach?

Możliwe że wiele inicjatyw młodzieżowych będzie związanych z nowoczesnymi środkami wyrazu co może niektórych niepokoić. Wiadomo że w obecnych czasach pojawia się wiele chorób związanych z uzależnieniem od mediów i elektroniki, lecz to nie jest tak że narybek chce się w tym zatracać. Prawda jest taka że my na ich miejscu robilibyśmy to samo, dla tego coraz częstsze wyciąganie do nich ręki jest tak ważne. Pamiętajmy też że telefon, internet i gry, nie są czymś złym, wręcz przeciwnie, jednak we wszystkim trzeba znać umiar trzeba też pokazać młodym ludziom wiele możliwości które oferuje młodym współczesność, jednocześnie nie zapominając o klasyce i tradycji.

Czekamy w takim razie na opinie młodzieży. Powiedzcie nam, w czym chcielibyście uczestniczyć, jakie formy aktywności was interesują. Stwórzmy miejsce dla was.     

 

27 stycznia 2023

Daniel Mróz